millie has logged 102 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pregnant Pause

Pregnant Pause

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
22
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★½
Edit this entry  
22
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★½
Edit this entry  
18
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Banker

The Banker

2004
×
Edit this entry  
13
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Read the review Edit this entry  
08
Home

Home

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Talk

Talk

1997
×
Edit this entry  
06
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
Edit this entry  
06
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1902
×
Edit this entry  
06
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
04
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
01
A Daring Daylight Burglary

A Daring Daylight Burglary

1903
×
Edit this entry  
04
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Good Kids

Good Kids

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Twilight in Forks: The Saga of the Real Town

Twilight in Forks: The Saga of the Real Town

2009
×
Edit this entry  
18
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
21 Years: Richard Linklater

21 Years: Richard Linklater

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry