Sort by

Nhi has logged 78 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Newsies

Newsies

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry