Sort by

quinni ✨ has logged 251 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Piercing

Piercing

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Replicas

Replicas

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Polaroid

Polaroid

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Trip

The Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Manor

The Manor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry