Sort by

judas fonda has logged 54 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
Read prior review Edit this entry  
31
A Taste of Blood

A Taste of Blood

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
27
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★
Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Survey Map of a Paradise Lost

Survey Map of a Paradise Lost

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
Private Property

Private Property

1960
×
★★½
Edit this entry  
22
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King of the Ants

King of the Ants

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wounds

Wounds

2019
×
Edit this entry  
16
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
½
Edit this entry  
16
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
Edit this entry  
15
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
Edit this entry  
15
I Was a Teenage Frankenstein

I Was a Teenage Frankenstein

1957
×
★★
Edit this entry  
15
Maniac

Maniac

1934
×
Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Edit this entry  
12
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1986
×
Edit this entry  
11
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★½
Edit this entry  
10
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
10
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
Edit this entry  
09
Bloody Pit of Horror

Bloody Pit of Horror

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Affirmations

Affirmations

1990
×
Edit this entry  
06
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
Read the review Edit this entry  
06
Scarlet Diva

Scarlet Diva

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
Edit this entry  
05
Dominique

Dominique

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Bite Marks

Bite Marks

2011
×
Edit this entry  
04
The Shutterbug Man

The Shutterbug Man

2014
×
Edit this entry  
04
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★½
Edit this entry  
03
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
My Family

My Family

1995
×
★★★½
Edit this entry