Sort by

saint judas fonda has logged 91 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★
Edit this entry  
31
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
Edit this entry  
28
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Alone

Alone

2015
×
★★
Edit this entry  
27
The Tingler

The Tingler

1959
×
Edit this entry  
27
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
½
Edit this entry  
27
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★½
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★½
Edit this entry  
25
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat's Out

The Cat's Out

1931
×
Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fireworks

Fireworks

1947
×
Read other review Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy

Happy

2012
×
Edit this entry  
22
Sharon Tate: Murdered Innocence

Sharon Tate: Murdered Innocence

2002
×
Edit this entry  
22
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trojan Women

The Trojan Women

1971
×
★★½
Edit this entry  
21
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The April Fools

The April Fools

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Edit this entry  
21
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Edit this entry  
21
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phoenix Forgotten

Phoenix Forgotten

2017
×
Edit this entry  
18
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
Edit this entry  
17
Embers

Embers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Pocket Money

Pocket Money

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Bridges-Go-Round 1

Bridges-Go-Round 1

1958
×
Edit this entry