Sort by

judas fonda has logged 122 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
The Founder

The Founder

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Trapped Ashes

Trapped Ashes

2006
×
½
Edit this entry  
28
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
½
Edit this entry  
28
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Kitten For Hitler

A Kitten For Hitler

2007
×
Edit this entry  
27
Isadora Duncan, the Biggest Dancer in the World

Isadora Duncan, the Biggest Dancer in the World

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demeanors

Demeanors

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
King Lear

King Lear

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Likely Consequence

Likely Consequence

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★½
Edit this entry  
24
Good Boys Use Condoms

Good Boys Use Condoms

1998
×
Edit this entry  
24
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
Read the review Edit this entry  
23
In Her Skin

In Her Skin

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Aria

Aria

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
After.Life

After.Life

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
22
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Before We Go

Before We Go

2014
×
★½
Edit this entry  
21
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
In Your Humility, You Lay Down the Words Carefully, Watching All the Angles

In Your Humility, You Lay Down the Words Carefully, Watching All the Angles

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Number 23

The Number 23

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
There's Nothing You Can Do.

There's Nothing You Can Do.

2008
×
Edit this entry  
20
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Le Million

Le Million

1931
×
Edit this entry