Sort by

Queline has logged 210 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stuck in the Suburbs

Stuck in the Suburbs

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Zoopraxography For Lovers

Zoopraxography For Lovers

2022
×
Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Exquisite Relay: An Essay Library Co-Construction

The Exquisite Relay: An Essay Library Co-Construction

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Darby and the Dead

Darby and the Dead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Was

The Was

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Zoopraxography For Lovers

Zoopraxography For Lovers

2022
×
Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Humans

The Humans

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry