Sort by

lisuhhh simpson has logged 157 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Les bêtes sauvages

Les bêtes sauvages

2015
×
★★
Edit this entry  
30
489 Years

489 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
3 Dreams of Horses

3 Dreams of Horses

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Price of Everything

The Price of Everything

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Birth

Birth

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry