Sort by

Quintin 📽 has logged 47 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry