Sort by

Quintin 📽 has logged 38 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Wilson

Wilson

1944
×
Read the review Edit this entry  
20
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Status Update

Status Update

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry