Quinn has logged 264 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman with the .45

The Woman with the .45

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Read the review Edit this entry  
04
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry