Chaim has logged 65 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weirdos

Weirdos

2016
×
Edit this entry  
31
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Review

Review

2015
×
Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
Edit this entry  
27
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
Edit this entry  
26
The Death of Empedocles

The Death of Empedocles

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
An Evening

An Evening

2013
×
Edit this entry  
25
Never Eat Alone

Never Eat Alone

2016
×
Edit this entry  
25
Another Prayer

Another Prayer

2013
×
Edit this entry  
25
A Prayer

A Prayer

2013
×
Edit this entry  
25
Playing

Playing

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
Edit this entry  
21
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
Edit this entry  
20
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
July

July

1988
×
Edit this entry  
17
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
Edit this entry  
17
The Assignment

The Assignment

2016
×
Edit this entry  
17
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
Edit this entry  
16
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zone

Zone

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
16
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
Edit this entry  
15
The Muppets

The Muppets

2011
×
Edit this entry  
15
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Book

Black Book

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Platform

Platform

2000
×
Edit this entry  
12
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
Edit this entry  
12
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
Edit this entry  
12
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
Edit this entry  
11
Inside Man

Inside Man

2006
×
Edit this entry  
11
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Green Snake

Green Snake

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

1974
×
Edit this entry  
10
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
Edit this entry