Sort by

Pyaku has logged 598 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gypsy 83

Gypsy 83

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry