Sort by

ellis has logged 338 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Old Oak

The Old Oak

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
A Murder at the End of the World

A Murder at the End of the World

2023
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shortcomings

Shortcomings

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Melodic Blue: Baby Keem

The Melodic Blue: Baby Keem

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Earth Mama

Earth Mama

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry