Sort by

ellis has logged 29 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry