Sort by

ellis has logged 21 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry