• Ticket to Paradise

    Ticket to Paradise

    ½

    The tenant above me was getting laid throughout this dog shit film. I’m happy someone enjoyed themselves.

  • Killer Sally

    Killer Sally

    ★★★

    Roid Rage on full display. 💉

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★

    Never confuse shit with cioccolato. They may look the same, but the taste - very different. Trust me, I know.

    Jared Leto is on a completely different planet in House of Gucci and I’m all for it. 
    His performance as Paolo Gucci is full it's-a me Mario and the definition of so bad it's gold.
    Every time he was on screen I couldn't stop laughing.
    Boof, Boof.
    He looks like a cross between Dr. Phil and Super Mario. 🤌🏻

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    The more time passes since I watched it, the better it gets. This joint is stunning in its beauty and dark in its humor. It’s so well made, so simple it could’ve been a theater play, yet so complex. Martin McDonagh has a talent for writing dialogue that I haven’t heard since QT, at least in its uniqueness. The performances were also tremendous including Barry Keoghan. 
    Lastly, watching this made me want to run back several of McDonagh’s films.
    Easily one of the best fecking films of 2022!

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★

    I wanted to like this more than I did, but I was sadly mistaken.
    Despite being competently made, there are too many characters and too many people in scenes that are just not interesting. I don’t want to see O’Shea Jackson and Alden Ehrenreich play 20 questions. I want to see a coked-out bear fucking shit up.
    On a side note, how does Alden Ehrenreich go from Han Solo to Cocaine Bear

    This film is called Cocaine Bear and it’s at its…

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    Yes, it's Oscar Bait and yes, Brendan Fraser is amazing. 
    Hands down his best performance and a performance that the movie would be nothing without. He does so much with his eyes. 
    Hong Chanu is also outstanding and delivers a patient performance that is real and human. I also respect the make-up and practical effects. They look better than a lot of the CGI bullshit out today. 
    Unfortunately, outside of the performances and fat suit, there is not much else on display. The film…

  • Conversations with a Killer: The Jeffrey Dahmer Tapes

    Conversations with a Killer: The Jeffrey Dahmer Tapes

    ★★★★

    Imagine your first job as Jeffrey Dahmer’s lawyer.
    I’m a big true crime fan and have read and watched a lot of content about Jeffrey Dahmer. He is infinitely sickening and fascinating. 
    This documentary is detailed, well-produced, and new as it enables viewers to see it from the perspective of his legal team. All in all, sad, infuriating, and gripping.
    Lastly, this doc makes a good companion piece to Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story starring Evan Peters.

  • George & Tammy

    George & Tammy

    ★★★

    I went into this knowing completely nothing about Tammy Wynette and George Jones. Added, I had no clue John Hillcoat directed this miniseries. Despite being similar to A Star is Born, Walk the Line and not liking country music this miniseries is solid and memorable, led by a great ensemble cast spearheaded by Jessica Chastain and Michael Shannon. I did want more Walter Goggins though. The costumes, props, and production pieces are all great as well. 🤠

  • Better Off Dead...

    Better Off Dead...

    ★★★½

    My buddy recommended this John Cusack joint and it caught me by surprise. It was wonderfully whacky, never taking itself seriously, and charming. Added, it played like a cocaine-fueled improv session bouncing from one crazy moment to the next without concern for logic or explanation: Cusack's mom's weird cooking, Korean drag racers who only speak Howard Cosell, Barney Rubble from the Flintstones hitting on Cusack's girl through the TV, and stop motion dancing hamburgers. What the fuck did I just watch? 

    Better Off Dead truly is a film that would not get made today.

    P.S. Does anyone know what Nike shoes John Cusack is wearing?

  • Facing Nolan

    Facing Nolan

    ★★★

    Perhaps it’s not innovative for the documentary format and the reenactments are weak, but I really enjoyed this heartful presentation of Nolan Ryan's history. Additionally, I learned a few new things about his life and career. The story of Norm Cash in 1973 coming to the plate with a table leg instead of a bat to face Ryan is hilarious and next-level. ⚾️

    P.S. It’s still crazy and baffling that he does not have a single Cy Young award.😳😱

  • Pinocchio

    Pinocchio

    Truthfully, I have no clue what happened to Robert Zemeckis.
    His last three films including Pinocchio have been complete dog shit. Additionally, I’m not sure what’s up with Tom Hanks. The dude received multiple Razzie nominations for his work here and in Elvis.

  • Woooooo! Becoming Ric Flair

    Woooooo! Becoming Ric Flair

    ★★★

    First off, Ric Flair looks like an aged, beat-up baseball glove.
    Despite The Nature Boy’s story being told so many times, this documentary provided some insight and perspective I did not know like his time in Evolution as well as the politics of wrestling and his drinking habits including a sixer on the way to the airport, ten double tequila, and cranberry sodas, eight bloody Mary’s and another sixer all on the way to rehab.

    NEXT LEVEL