Mirror Girl has logged 27 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Milk

Milk

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Mayor

Mayor

2020
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
03
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry