Mirror Girl has logged 197 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
06
Precious Hair & Beauty

Precious Hair & Beauty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
We’re Too Good for This

We’re Too Good for This

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Most Beautiful Man in the World

The Most Beautiful Man in the World

2002
×
Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Brothers

Three Brothers

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Soldier

Little Soldier

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twins

The Twins

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Our Defeats

Our Defeats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
29
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Most Beautiful Boy in the World

The Most Beautiful Boy in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Playing with Sharks

Playing with Sharks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
White God

White God

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Munich

Munich

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ultraviolence

Ultraviolence

2020
×
Edit this entry  
18
Jimmy P.

Jimmy P.

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry