• Gulliver Returns

    Gulliver Returns

    They simply eliminated everything that made the famous Gulliver stories so classic, replacing it with a ridiculously lame adventure that isn't worth anyone's time.

  • Tom and Jerry Cowboy Up!

    Tom and Jerry Cowboy Up!

    ★½

    You can get some fun out of the western vibes they're thrown into, but Tom & Jerry deserves better than this. Just feels like a obligatory release to keep the classic franchise alive.

  • Riverdance: The Animated Adventure

    Riverdance: The Animated Adventure

    ★½

    True story. We went on a school trip to London in the mid-90s and one of the obligatory activities was to see the big production of Riverdance the theater musical. I left during intermission. I couldn't stand it anymore! And I wish I had abandoned this halfway through too, but with the kids watching I stuck it through to the end. I have seen worse animated movies, that's all the positive I have to say about it.

  • Nightclub Hostess

    Nightclub Hostess

    ★★

    Considering it's Michèle Morgan and a slightly melancholy mood, L'entraîneuse [Nightclub Hostess] (1939) felt surprisingly underwhelming story wise. Very conventional, would be the correct way of describing it, and not nearly with enough attitudes associated with French cinema. There is still Michèle Morgan, and fans of her will finds ways to appreciate this, along with some nightclub singing giving it some sense of somberness.

  • Louisa

    Louisa

    ★★½

    Familiar characters like Ronald Reagan & Charles Coburn make this a easy going experience with some mild laughs and likable characters, including the debut of Piper Laurie to make things pleasant. Hardly the deepest of plots, but it serves its programmer purpose.

  • Flaming Guns

    Flaming Guns

    ★½

    An old relic from the days they were trying to make silent cowboy legend Tom Mix into a talking cowboy legend. Didn't work and the whole enjoyment of this awkward western is to just experience Mix's very own take on acting in a sound format.

  • The Marihuana Story

    The Marihuana Story

    ★★

    This Mexican shock movie shares some aspects of those US exploitation films from that period, but it does try to tie it with a more rounded story and emotional effects. Not sure how much it manages to disguise the druggy focus with something more contemporary, but it's definitely more rewarding than those films of the US exploitation genre.

  • Born to Be Bad

    Born to Be Bad

    ★★★

    One of the broader performances you'll get from Joan Fontaine. Almost comically as she plays her men. Absolutely enjoyable, but I'm not sure how serious can take it.

  • A Lady Without Passport

    A Lady Without Passport

    ★★★

    Goes on quite a adventure with Hedy Lamarr in the middle of complicated international affairs. They surround her with interesting male figures to enhance the whole thing, but that doesn't stop A Lady Without Passport (1950) feeling like a one-dimensional popcorn flick a lot of the time. Thankfully a lot of that was entertaining, even if the deeper connection wasn't really present.

  • A Life of Her Own

    A Life of Her Own

    ★★½

    Lana Turner gave this life, but to me this life experience didn't amount to much that was came off interesting. A love affair which has sad implications. There's nothing unique about that, and I felt they didn't get much out of the main angles, making this potentially great drama feel a little underwhelming. The acting is perfectly fine, so it's a good movie. Just doesn't push the right buttons to make things stand-out.

  • 711 Ocean Drive

    711 Ocean Drive

    ★★★½

    Back to where I left off in 2021, continuing into the year 1950 with a film that falls between typical classic Hollywood style and the harder tones of post-war crime flicks. While it doesn't 100% merge, finding the visual tones to get lost in, the plot did intrigue and drag me in as Edmond O'Brien gets too deep in organized crime for his own good. How it gradually unfolds, to the inevitable downfall, plays-out satisfying to me.

  • Silent Night

    Silent Night

    ★★★

    That was a.... Christmas story.... with heavy cold war doomsday vibes. A lot of personality, foul language and a twist I was not expecting going blindly in. Quite chilling as things got serious and time was closing in. Yet they managed to give it a lot of humor regardless of the lurking disaster. The idea was almost too ridiculous. In a way, they both got me and lost me at the same time.