• Now You See Me 2

    Now You See Me 2

    ★★½

    Well that certainly was interesting to watch. Kind of cheesy at times. Also makes the first film weird in the context with the end of this one. I mean in general this one takes the whole premise of the first and turns it on it's head. Very obviously I might add. Also rather obvious is Isla Fisher not wanting to come back thus the clunky romance with the "weird girl" was added. Also Jesse Eisenberg seemed miserable in this film,…

  • Predators

    Predators

    ★★★½

    I haven't reviewed this yet? That's wild!
    I found out about this film via a billboard in Saints Row 2 back in the day. They randomly added it as an in game advertisement. My friends and I were so hyped. We all went and saw it together, and had a great time.

    While nothing spectacular, it's a fun change. We have both a classic and new type of Predator or Yuatja if you are into the lore. We also have…

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★

    Well Dead Reckoning Part One which I guess is officially not Part One anymore. Even though it says it in the film, on the Bluray disc, and on the case. A weird choice to change it that late in the game, but alright.

    As far as the film goes, I enjoyed it. I definitely think Fallout was still better. Fallout however is a sequel not a piece of the story. So you get a satisfying ending for both it and…

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★★½

    Well it wasn't bad. Anticlimactic maybe. I mean Harrison Ford is old. So Indy is old, and Indy in this acts old. He isn't the big hero. Really neither is Helana for that matter. They both go back and forth saving each other. Teddy as well. Just a bumbling bunch.
    Mads of course is always great, yet he just is there until he isn't. So it is not very dramatic. The time travel thing happens once, and it doesn't feel…

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★½

    Well it's a bit past Christmas. Since it's still cold out. I figured better late than never.

    Gremlins is one of the best original Christmas movies ever made. The puppets are incredible. Especially when you consider this was made on a 15 million dollar budget. There is so much puppetry work going on in this film it's absolutely insane. Also some stop motion and animation. It's such a visual delight. Gizmo is fantastic, Stripe and the other Gremlins are killer.…

  • Hot Tub Time Machine

    Hot Tub Time Machine

    ★★½

    My wife loves this movie. So we watch it together every now and then.
    It has some very funny moments to be sure. I wouldn't say it's a very good film, but hey it's got a bunch of Star power in it.

  • Das Boot

    Das Boot

    ★★★★★

    They Directors cut of Das Boot is a perfect film. I wouldn't change a single thing about it. My God what an epic.
    Regardless of nationality and intentions of the countries these Submarine films always get me. Something about the humanity compressed into a steel tube. It allows for such a range of emotion, all the situations they go through. Especially with Das Boot, this film is magnificently acted. It looks great, the miniatures are wonderful the set is perfect.…

  • Downfall

    Downfall

    ★★★★★

    This is a magnificent film. Especially for a big WWII history enthusiast. Bruno Ganz is absolutely incredible as Hitler. This film is a view from a first hand account into the final days of Hitler and the high commands life. The source Traudl Junge maybe be somewhat unreliable or she may be telling the truth. She claimed to not know about the extermination of 6 million people. Perhaps that is true she was young at the time, perhaps not. We…

  • The Last Voyage of the Demeter

    The Last Voyage of the Demeter

    ★★★★

    Got this film and the show Black Sails for Christmas. I'm five episodes into Black Sails and enjoying it. Funny enough brief side character in episode 2 says he is such and such captain of the Demeter. So that's neat.

    Anyways.

    I really liked this film. Slower paced age of sail films are my jam. You add horror and Dracula to the mix. Oh yeah I enjoyed that. Pretty decent job turning such a small portion of the book into…

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★½

    Honestly even though Home Alone 2 is somewhat a rehash of the same story in the first film, it's kind of a better film.
    Minus of course a weird thing where it's a year later but Kevin is 2 years older. Also Kevin didn't learn his lesson about random sad old people. He also gives the homeless woman a ornament instead of inviting her to the penthouse to not be cold and alone.

    Otherwise, the story progression is a bit…

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★

    Merry Christmas everyone!
    This movie is a classic. I used to watch this film all the time. As a kid and I absolutely love it. Is comedy action a very good story, and it's all about a kid. So seeing this when I was younger. It was obviously a favorite Christmas film.

    The John Williams score is absolutely Phenomenal. Although apparently Marv and, Harry are immortal. This film in the sequel clearly show that. So much stuff happens to these…

  • Jingle All the Way

    Jingle All the Way

    ★★★★

    This is one of my all time favorite Christmas films.
    This time however I watched the extended cut, which is some weird cash grab as I realized by watching the ads on the DVD.
    Apparently they did that for Home Alone, Ferngully and a bunch of other films with different cute names to sell more copies.

    Anyway it added like a musical number and slightly more Jim Belushi neither of which were all that interesting. So it doesn't really make…