• The Searchers

    ★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • Early Spring

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Piagol

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Davy Crockett, King of the Wild Frontier

    ★★

  • Ordet

    ★★★

  • Summertime

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★

  • Sabrina

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Magnificent Obsession

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★

  • An Inn at Osaka

    ★★½

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★

  • Ugetsu

    ★★★½

  • Summer with Monika

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★

  • Abstract in Concrete

    ★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Umberto D.

    ★★★½

  • The African Queen

    ★★½

  • Early Summer

    ★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • Adam's Rib

    ★★

  • Stray Dog

    ★★★½

  • The Legend of Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Late Spring

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • Rope

    ★★★½

  • Spring in a Small Town

    ★★★

  • Mickey and the Beanstalk

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★½

  • Let There Be Light

    ★★½

  • Song of the South

    ★½

  • Notorious

    ★★½

  • The Stranger

    ★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • I Know Where I'm Going!

    ★★½

  • Spellbound

    ★★½

  • Isle of the Dead

    ★★

  • Children of Paradise

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★

  • The Curse of the Cat People

    ★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★

  • Don't Be a Sucker!

    ★★½

  • Corregidor

    ★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★½