Sort by

Lizzy has logged 634 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Like Bats

I Like Bats

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goon

Goon

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Güeros

Güeros

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
The Immaculate Room

The Immaculate Room

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★½
Edit this entry  
18
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Gone in the Night

Gone in the Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bubble

The Bubble

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Apology

The Apology

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Real Fear: The Truth Behind the Movies

Real Fear: The Truth Behind the Movies

2012
×
★★
Edit this entry  
15
American Monsters: Werewolves, Wildmen and Sea Creatures

American Monsters: Werewolves, Wildmen and Sea Creatures

2014
×
★½
Edit this entry  
15
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bender

Bender

2016
×
★★
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
When the Walls Talk: The Whispers Estate Documentary

When the Walls Talk: The Whispers Estate Documentary

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Stars

Under the Stars

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hell-Bound Train

Hell-Bound Train

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★½
Edit this entry  
05
Sr.

Sr.

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Darby and the Dead

Darby and the Dead

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scariest Monsters in America

Scariest Monsters in America

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troll

Troll

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ant Head

Ant Head

2018
×
Edit this entry  
01
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

2022
×
★★
Edit this entry  
27
The Square

The Square

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Penguin's Memory: A Tale of Happiness

Penguin's Memory: A Tale of Happiness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Man into Space

First Man into Space

1959
×
★★
Edit this entry  
25
Angela

Angela

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry