Sort by

Lizzy has logged 66 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Angst

Angst

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daddy Issues

Daddy Issues

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her: Love in the Modern Age

Her: Love in the Modern Age

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Panic

Panic

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zeta One

Zeta One

1969
×
Edit this entry  
15
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
14
Free and Easy

Free and Easy

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Psychopaths

Psychopaths

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passion

Passion

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beach House

Beach House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Elena

Elena

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
K-12

K-12

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come Down Molly

Come Down Molly

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Images

Images

1972
×
★★½
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry