Sort by

harold strong has logged 323 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Edit this entry  
23
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
spam letter + google image search = video entertainment

spam letter + google image search = video entertainment

×
★★★½
Edit this entry  
17
N.Y., N.Y.

N.Y., N.Y.

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Something To Treasure

Something To Treasure

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry