• All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • Rain

    ★★★★

  • The Haunted House

    ★★★½

  • The Skeleton Dance

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • The Broadway Melody

    ★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Wings

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★½

  • The General

    ★★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★★

  • Anemic Cinema

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • The Lost World

    ★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • Entr'acte

    ★★★★

  • Ballet Mécanique

    ★★★½

  • Return to Reason

    ★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • Manhatta

    ★★★★

  • The Golem

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • The Mysterious X

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★

  • A Nightmare

    ★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★

  • The Kiss

    ★★★

  • The Cabbage-Patch Fairy

    ★★½

  • Demolition of a Wall

    ★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • The Vanishing Lady

    ★★★

  • Baby's Meal

    ★★★½

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

    ★★½

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★

  • Annabelle Serpentine Dance

    ★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★

  • Autour d’une cabine

    ★★★

  • Dickson Experimental Sound Film

    ★★★½

  • Caicedo (with Pole)

    ★★★½

  • The Boxing Cats

    ★★★½

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★½

  • Falling Cat

    ★★½

  • Blacksmith Scene

    ★★★

  • Horse Shoeing

  • Poor Pierrot

    ★★★

  • Boxing

    ★★★

  • A Hand Shake

    ★★

  • Fencing

  • The Wave

    ★★

  • Dickson Greeting

    ★½

  • Newark Athlete

    ★★

  • Men Boxing

  • Two Fencers

    ★★½

  • Je Vous Aime

    ★★★

  • Monkeyshines, No. 2

    ★★

  • Monkeyshines, No. 1

    ★★½

  • Mosquinha

    ★★★★★

  • Escrime

    ★★½

  • Traffic in King's Road, Chelsea

    ★★

  • London's Trafalgar Square

    ★★