Pukapa has logged 59 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foodfellas

Foodfellas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everything Is Samuel L. Jackson's Fault

Everything Is Samuel L. Jackson's Fault

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cool Cat Fights Coronavirus

Cool Cat Fights Coronavirus

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Russian Ninja

The Russian Ninja

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry