Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Carter

John Carter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Legend

Legend

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
½
Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★½
Edit this entry  
21
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
20
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Le Sans-nom

Le Sans-nom

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Antz

Antz

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★½
Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Visit to Peek Frean and Co.'s Biscuit Works

A Visit to Peek Frean and Co.'s Biscuit Works

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
26
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry