Sort by

pughslostpup has logged 185 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
27
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Smurfs

The Smurfs

2011
×
Edit this entry  
30
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Edit this entry  
25
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★½
Edit this entry  
25
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
Edit this entry  
25
Pixels

Pixels

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Edit this entry  
11
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
Edit this entry  
08
G.B.F.

G.B.F.

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
06
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Edit this entry  
06
Alice Upside Down

Alice Upside Down

2007
×
Edit this entry  
06
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★½
Edit this entry  
01
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★½
Edit this entry  
30
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
½
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
28
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Edit this entry  
28
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
Edit this entry  
23
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
23
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
Edit this entry  
19
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
Edit this entry  
15
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Edit this entry