Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wrath of Becky

The Wrath of Becky

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Operation Fortune: Ruse de Guerre

Operation Fortune: Ruse de Guerre

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Picnic

Picnic

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aftermath

Aftermath

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Score

The Score

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Strays

Strays

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
The Offence

The Offence

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Copycat

Copycat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry