Sort by

Jerry McGlothlin has logged 541 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Yearning

Yearning

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wendy Wu: Homecoming Warrior

Wendy Wu: Homecoming Warrior

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mission

The Mission

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adoption

Adoption

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kes

Kes

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nitram

Nitram

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
Read the review Edit this entry  
03
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
November

November

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry