PTAbro has logged 63 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Ideal Landscape

The Ideal Landscape

1980
×
Edit this entry  
02
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★
Edit this entry  
17
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★
Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
The Parallel Street

The Parallel Street

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Edit this entry  
01
Toni

Toni

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★
Edit this entry  
30
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry  
25
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
Yesterday Girl

Yesterday Girl

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Turbo

Turbo

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moana

Moana

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★
Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sir Drone

Sir Drone

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry