PTAbro has logged 20 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fanfare for a Death Scene

Fanfare for a Death Scene

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Noise

Sound of Noise

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stingray Sam

Stingray Sam

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry