Sort by

Pete has logged 804 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Made

Made

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Angel of History

The Last Angel of History

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crumbs

Crumbs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry