Sort by

Pete has logged 25 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Super

Super

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tig

Tig

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo

Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry