Sort by

Kyle has logged 89 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Malina

Malina

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula’s Fiancée

Dracula’s Fiancée

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hotel of Love Affairs

The Hotel of Love Affairs

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
Lady Sings the Blues

Lady Sings the Blues

1972
×
★½
Edit this entry  
26
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The German Chainsaw Massacre

The German Chainsaw Massacre

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Two Orphan Vampires

Two Orphan Vampires

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Emmanuelle Exposed

Emmanuelle Exposed

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
½
Edit this entry  
25
Monde

Monde

2018
×
Edit this entry  
25
Unis

Unis

2018
×
Edit this entry  
24
The House of Lost Women

The House of Lost Women

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
100 Years of Adolf Hitler - The Last Hour in the Führerbunker

100 Years of Adolf Hitler - The Last Hour in the Führerbunker

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Faust: Love of the Damned

Faust: Love of the Damned

2000
×
Edit this entry  
23
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
Edit this entry  
23
Mother's Mask

Mother's Mask

1988
×
★★
Edit this entry  
22
Killing Car

Killing Car

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Saturne

Saturne

2013
×
Edit this entry  
22
Le saut

Le saut

2013
×
Edit this entry  
22
Ciel Terre Ciel

Ciel Terre Ciel

2009
×
Edit this entry  
21
The Sinister Doctor Orloff

The Sinister Doctor Orloff

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

1979
×
Read the review Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Boots, Leather Whip

Black Boots, Leather Whip

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tropico

Tropico

2013
×
Edit this entry  
18
Zoo zéro

Zoo zéro

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Blanche

Blanche

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sidewalks of Bangkok

Sidewalks of Bangkok

1984
×
★★½
Edit this entry  
17
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Confesiones íntimas de una exhibicionista

Confesiones íntimas de una exhibicionista

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Earth

Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Titus

Titus

1999
×
★★½
Edit this entry  
15
Golden Years

Golden Years

1991
×
Edit this entry  
14
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Needful Things

Needful Things

1993
×
Edit this entry  
13
The Rose King

The Rose King

1986
×
★½
Edit this entry  
12
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
Un metteur en ordre: Robert Bresson

Un metteur en ordre: Robert Bresson

1966
×
Edit this entry  
12
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Skin, A Night

A Skin, A Night

2008
×
Edit this entry