Benjamin has logged 147 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Warning Sign

Warning Sign

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Long Island Cannibal Massacre

The Long Island Cannibal Massacre

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry