• Freddy's Dead: The Final Nightmare

    ★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★½

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★★

  • The Abyss

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

  • Hello Mary Lou: Prom Night II

    ★★★½

  • The Lost Boys

    ★★★½

  • Dolls

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★

  • Fatal Attraction

    ★★★★

  • Vamp

    ★★

  • Aliens

    ★★★★½

  • Critters

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★

  • Fright Night

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Children of the Corn

    ★½

  • Sleepaway Camp

    ★★★

  • The House on Sorority Row

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • The Prowler

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

  • Final Exam

    ★★

  • Prom Night

    ★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

  • Nosferatu

    ★★★½