• Up

    ★★★★

  • Obsessed

    ★½

  • Friday the 13th

    ★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Iron Man

  • Prom Night

    ½

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • P2

    ★★½

  • Halloween

    ★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★½

  • The Air I Breathe

    ★★

  • The Prestige

  • Children of Men

    ★★★★★

  • All the Boys Love Mandy Lane

    ★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Cave

    ★★

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★

  • White Chicks

    ★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Gothika

    ★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • The Animatrix

    ★★★★

  • Unfaithful

    ★★★★

  • Spider-Man

    ★★★

  • May

    ★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Jason X

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★

  • Shrek

    ★★★★

  • Monkeybone

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★½

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • Urban Legends: Final Cut

    ★★½

  • Memento

    ★★★½

  • Scream 3

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★½

  • The Ninth Gate

    ★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Urban Legend

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Deep Impact

    ★★★½

  • Scream 2

    ★★★★½

  • Starship Troopers

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Kiss the Girls

    ★½

  • Scream

    ★★★★★

  • Set It Off

    ★★★★

  • Bound

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★½

  • Forrest Gump

  • The Lion King

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Jason Goes to Hell: The Final Friday

    ★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • The Hand that Rocks the Cradle

    ★★★★