Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
fresh tomatoes

fresh tomatoes

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for fresh
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • fresh’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Opening Night

    Opening Night 1977

    ★★★★ Watched by fresh tomatoes 22 May 2022

    repeat after me, "GENA ROWLANDS"

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★ Watched by fresh tomatoes 25 Apr 2022

    Fun and fresh. For today's standard.

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★ Watched by fresh tomatoes 10 Apr 2022

    I didn't see it coming to be this fun lol

  • Gloria

    Gloria 1980

    ★★★ Watched by fresh tomatoes 10 Apr 2022

    NYC in late 70s or 80s looks like a trash can. And Gena Rowlands has the best hair in Hollywood.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★ Watched by fresh tomatoes 07 Mar 2022

    Stellar cast, beggar script.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★ Watched by fresh tomatoes 02 Mar 2022

    Punch-Drunk Love but make it teen

  • Cheap Thrills

    Cheap Thrills 2021

    ★★★ Watched by fresh tomatoes 16 Feb 2022

    Tentu saja dialognya yang menjadi kekuatan film pendek ini, sangat riil dan mungkin pernah terjadi pada kita. But I wish the movie had better sound? Well, I don't care as long as Raden Rico shot it!

  • Kukira Kau Rumah

    Kukira Kau Rumah 2022

    ★ Watched by fresh tomatoes 07 Feb 2022

    Apaan dah si Prilly kerjanya teriak teriak jerit jerit mulu kayak orang gila di depan ATM depan kantor gue. Ga jelas.

  • My Sassy Girl

    My Sassy Girl 2001

    ★★★★ Watched by fresh tomatoes 30 Jan 2022

    gemasss

  • A Hero

    A Hero 2021

    ★★★ Watched by fresh tomatoes 29 Jan 2022

    My least favorite from Farhadi. Too soapish.

  • Merindu Cahaya De Amstel

    Merindu Cahaya De Amstel 2022

    ★ Watched by fresh tomatoes 20 Jan 2022

    "Aku gpp ga mendapatkan cinta Nico, yg penting aku mendapatkan cinta Allah"


    Bacot

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★ Watched by fresh tomatoes 19 Jan 2022

    Wish I could like it more but the story just moves so slowly and it's slightly overlong. But it's so gorgeous in the eyes and the ears.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 36

Review Tags

12
  • netflix
  • netflix uk
  • netflix usa
  • hbo go
  • mash denpasar
  • netfl
  • #germanfilmfestival2019
  • #theprojectorsingapore
  • iflix
  • netfix
  • netfli
  • vcd
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro