Sort by

Ian has logged 485 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Edit this entry  
30
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Knight

Black Knight

2001
×
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Edit this entry  
13
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Like Me

Like Me

2017
×
½
Edit this entry  
10
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Baby's Day Out

Baby's Day Out

1994
×
Edit this entry  
04
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry