xescoo has logged 138 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
27
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
Edit this entry  
27
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
Edit this entry  
26
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry