xescoo has logged 192 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
[REC]²

[REC]²

2009
×
Edit this entry  
30
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Glenn Gould: On The Record

Glenn Gould: On The Record

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Performance

Performance

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider

Spider

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★½
Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Edit this entry  
01
Variações: Guardian Angel

Variações: Guardian Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry