Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Edit this entry  
15
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
09
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
Edit this entry  
04
The Spanish Civil War

The Spanish Civil War

1983
×
Edit this entry  
28
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brothers Karamazov

The Brothers Karamazov

1958
×
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
O Ego de Egas

O Ego de Egas

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pusher

Pusher

1996
×
Edit this entry  
02
Zappa

Zappa

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindness

Blindness

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
04
Disquiet

Disquiet

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Awakenings

Awakenings

1990
×
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
12
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

2016
×
Edit this entry  
08
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry