Sort by

prash has logged 278 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Taekwondo

Taekwondo

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Medea

Medea

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Reader

The Reader

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Altered States

Altered States

1980
×
★★
Edit this entry  
07
The Hole

The Hole

2001
×
★★
Edit this entry  
06
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Policeman

My Policeman

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★½
Edit this entry