• Anek

    Anek

    ★★

    If they do concentrated in screen writing stuff, would been good one!
    To know about the north east conflict those who are unknown see this as a documentary, but worst than it too.

  • Anal Mele Pani Thuli

    Anal Mele Pani Thuli

    ★★★

    விசாரணை படம் எல்லோரால் பேசப்பட்ட ஒரு படம் 2016-ல், அதில் கைதிகளுக்கு இதில் ஒரு பெண்ணுக்கு நடக்கும் அராஜகம் அல்லது பெரும்பாலும் ஒரு பெண் மீது இந்த நாகரீகமற்ற ஆண்கள் நடத்தும் வன்முறை.
    இவ்வாரே என்னால் ஒப்பிட இயன்றது.
    கதை சுருக்கம் - மதி, ஒரு விளையாட்டு சம்பந்த பட்ட பொருள் விற்கும் நிறுவனத்துல team head. அவங்க கூட வேலை செய்யும் பெண்ணுக்கு தொல்லை கொடுக்கும் ஆண் அவனை தட்டி கேப்பார். பிறகு சில மாதங்கள் கழித்து அதே பெண்ணுக்கு கல்யாணம், வேறொரு ஆணோடு. அதனால் மதியை கல்யாணத்துக்கு கூப்பிட்றாங்க அவங்களும் போறாங்க, அங்க அவைகளை ஒரு மர்ம நபர்கள் கடத்துறாங்க. அதுக்கு அப்புறம் நடக்குறது தான் மிதி கதை.
    நிறைய…

  • Sardar

    Sardar

    ★★★

    கதை களம் ஒரு அருமையான களமே, நீர் பற்றிய சமூக நோக்கத்துடன் நம்மை சிந்திக்க வைக்கிறார் இயக்குனர் மித்ரன். இந்த படமே இதை பற்றியதுதன் என தெரிந்த பிறகு இந்த படத்தின் கண்ணோட்டமே மாறியது என்று கூட சொல்லலாம்.
    படத்தில் விஜி கதாபாத்திரம் பெருசாக இல்லை, கதை சர்தாரை திரையில் கட்டிய பிறகு தான் களம் வலுப்பெற்றது. பிறகு நன்றாகவேய் இருந்தது. குழந்தை நட்சத்திரம் ரித்விக் நடிப்பும் அசத்தல்.சண்டை காட்சிகள் கொஞ்சம் கணிச்சிருக்கலாம்.
    கண்டிப்பாக பார்க்கவேண்டிய படம். சர்தார் வரும் வரை பொறுமை காத்திருங்கள் மற்றதை சர்தார் பார்த்துப்பார்.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    A BitterSweet to me at the end. I like seb being silly all time
    Music is the strongest thing in this movie, screenplay added more beauty to it.
    My mind is still vibing those jazz seb playing in sad mood.
    P.S: running to find my musical notes from the store room

  • Sinam

    Sinam

    ★½

    ஆரம்பமே, ஒரு பழைய வகை கதை விதத்தில் தான் அரம்பித்தது.
    ஒரு காவல்துறை ஹீரோ அவருக்ன்னு ஒரு sweet family.திடீர்னு ஒரு நாள் ஹீரோ ஓட மனைவி இரவு தன் அம்மா வீட்டுக்கு போயிட்டு வரப்ப ஹீரோ கிட்ட சொன்ன இடத்துக்கு வரல, பாத்தா ஒரு ஆளேயிலாத இடத்துல செத்துருக்காங்க.யார் ?எப்படி ?
    இதை வெச்சுதான் மிச்ச கதை.
    திரைக்கதையே ரொம்ப மந்தமாக தான் இருந்துது,கதைக்குள்ள வரத்துக்கே பாதி நேரம் போயிடுச்சி.
    ஒரே ஒரு சமூக அக்கறை வைத்து கடைசில பேசப்பற்றுக்கு அதுக்குன்னு முழு கதை அருமைனு சொல்ல முடியாது.
    விசில் bgm score எனக்கு புடிச்சிருந்தது!

  • Unnai Ninaithu

    Unnai Ninaithu

    ★★★

    விக்ரமன் சார் படம் நாளே, ஒரு தனி இனிமை தான். கடைசில ஒரு feel good ending கொடுத்துருப்பார்.
    இந்த படத்துல எனக்கு புடிச்சதே முன் வெட்கப்பட அறம் தான்.
    காதல் ஒன்னும் tape recorder ல cassette மாத்துறது மாரி இல்லைங்க !
    என ராதா காரங்களை பிடிக்கும் காட்சி
    இந்த கதை இருக்கும் சூரிய ஒவ்வொருக்கும் எடுத்துக்காட்டே

  • Vettaiyaadu Vilaiyaadu

    Vettaiyaadu Vilaiyaadu

    ★★★½

    All had a great words about this movie.
    I'm fan for ragahavan's attitude toward his family,
    drastic change to criminals who he face waah 🔥.
    the proposal scene for both the female leads where top notch, I do really got some courage and emotions by Gvm's movie I need to say it for myself. Songs are unskippable, coz I wil be vibing every masterpiece by harris's Venn nilavey each and every scene and மெட்டு (fall and rise of musics) where going through my aura with chords.
    .when Ragahavan nailing "*tha chinna pasanaga da neenga Yarr kita" and "Solli tharalaya ungomma".
    Overall-"Kamal haasan week it is......"

  • Sathi Leelavathi

    Sathi Leelavathi

    ★★★½

    I remember seeing this movie back when I was 13 year old and understood nothing from this movie.
    but again rewatching this on a special occasion Aandavar birthday, wow what a movie it is.From the airport scene, the movie peaked to its level from the par down before sakthivel gounder arrives.
    compratively not much screen presence as most of the lead do in usual movies and smashing the patriarchy going by doing what they did by themselves. He himself had…

  • Siruthai

    Siruthai

    ★★★

    Comedy are my favourite part in this one!
    Siva’s only favourite movie for me.
    Karthi 🔥 acting

  • The Ghost

    The Ghost

    ★★

    started of with a dubai tour of interpol mission and a failed rescue mission turns a trauma to vikram and a phone call lead to his sister after long time to rescue from their rivalry and rest is the story.The story with deep exploration in some pace is not concentrated as much were the short stories are enlarged to annoy us.
    Ghost reveal scenes should have been better, most of the fight were bit of john wick inspired fights. At some level it were exaggerating at the end fight.
    Overall : avergae First half with below average second half make this an below average film.

  • Prince

    Prince

    Drama trouped kind of feel, made no sense.
    Vijay tv styled cringe jokes all over the film.
    talking about humanity over patriotism can't save this trash from being failed.
    It can we watched just like beast, save it for TV watch on festivals were my mom and dad easily watched beast without hesitation.

  • Brahmāstra Part One: Shiva

    Brahmāstra Part One: Shiva

    ★½

    typical bollywood film failed to entertain with 90s style love.
    guiness record on ranbir-Alia hug counts.