Sort by

pops has logged 85 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phantom of Death

Phantom of Death

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dial: Help

Dial: Help

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Waves of Lust

Waves of Lust

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2022
×
Edit this entry  
26
Incredible But True

Incredible But True

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Christmas Kid

The Christmas Kid

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
That Kind of Summer

That Kind of Summer

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Telemundo

Telemundo

2018
×
Edit this entry  
25
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Night of the 12th

The Night of the 12th

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
The Curse of Bridge Hollow

The Curse of Bridge Hollow

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Night's End

Night's End

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Mushroom Archive

The Mushroom Archive

×
★★★★½
Edit this entry  
20
See You Friday, Robinson

See You Friday, Robinson

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Within

Within

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Influenza

Influenza

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Either Or Neither

Either Or Neither

2021
×
Edit this entry  
17
NE Corridor

NE Corridor

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Still Raining, Still Dreaming

Still Raining, Still Dreaming

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Psalm IV: Valley of the Shadow

Psalm IV: Valley of the Shadow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gutai

Gutai

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Green | Red

Green | Red

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Drop City

Drop City

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Caterina

Caterina

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Rose

The Rose

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Descending a Staircase

Descending a Staircase

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Die Nacht

Die Nacht

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Walking Cycle

Walking Cycle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Because the Sky Is Blue

Because the Sky Is Blue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nemesis

Nemesis

1992
×
Edit this entry  
16
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Holiday Spirit

The Holiday Spirit

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
Merry Christmas

Merry Christmas

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Holiday Magic

Holiday Magic

1985
×
★★★
Edit this entry