Mister Cap has logged 39 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blade Runner Phenomenon

The Blade Runner Phenomenon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Siegfried und Roy - Ein Leben für die Illusion

Siegfried und Roy - Ein Leben für die Illusion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Nail Bomber: Manhunt

Nail Bomber: Manhunt

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jayne Mansfield - La tragédie d'une blonde

Jayne Mansfield - La tragédie d'une blonde

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Queen of Outer Space

Queen of Outer Space

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Der Boandlkramer und die ewige Liebe

Der Boandlkramer und die ewige Liebe

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Voyagers

Voyagers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Höllental

Höllental

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Die Geschichte vom Brandner Kaspar

Die Geschichte vom Brandner Kaspar

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Untameable Kirk Douglas

The Untameable Kirk Douglas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones: The Search for the Lost Golden Age

Indiana Jones: The Search for the Lost Golden Age

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All Is True

All Is True

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Downhill

Downhill

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Justice Society: World War II

Justice Society: World War II

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fighting Kentuckian

The Fighting Kentuckian

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Superman/Shazam!: The Return of Black Adam

Superman/Shazam!: The Return of Black Adam

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Angry Red Planet

The Angry Red Planet

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry