Highest rated films

  • The Pop Culture Kid Movie

    ★★★★★

  • Class Action Park

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Mulan

    ★★★

  • Impractical Jokers: The Movie

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Dogma

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Clerks

    ★★★★

  • Chasing Amy

    ★★★★

  • Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Clue

    ★★★½

  • Scream

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 20

Most Watched

Dogma

twice

Jay and Silent Bob Strike Back

twice

The Pop Culture Kid Movie

twice

Mallrats

twice

Clerks

twice

Last Film

Jojo Rabbit

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
27 films
Adventure
13 films
Action
11 films
Fantasy
10 films
Sci Fi
8 films
Drama
8 films
Family
8 films
Animation
5 films
War
4 films
Romance
4 films
USA
43 films
UK
4 films
China
3 films
Canada
2 films
Spain
2 films
Japan
1 film
Morocco
1 film
Czechia
1 film
Germany
1 film
English
43 films
French
5 films
German
4 films
Italian
3 films
Latin
2 films
Romanian
1 film
Spanish
1 film
Arabic
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 88

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

PopCultureKid’s most liked review

Mallrats

★★★

Ok, so I watched MallRats again, BUT last time I saw the extended version, which people say is much worse. For me, the extended cut felt it dragged on WAY too long and it wasn’t as good as Clerks. But now, I finally saw the original one hour and 30…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Scooby-Doo! The Mystery Begins
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Pop Culture Kid Movie

Films PopCultureKid watched in 2020

  • Jojo Rabbit
  • We Can Be Heroes
  • Soul
  • Wonder Woman 1984
  • Mulan
  • Dogma
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • The Pop Culture Kid Movie
  • Kingdom of Heaven
  • Back to the Future
  • Mallrats
  • Clerks
  • The New Mutants
  • The Terminator
  • Class Action Park
  • Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension
  • Beetlejuice
  • Kingsman: The Secret Service
  • Scream
  • Groundhog Day
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • The Pop Culture Kid Movie
  • Scoob!
  • Scooby-Doo! The Mystery Begins
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Clerks II
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Dogma
  • Chasing Amy
  • Mallrats
  • Clerks
  • Bloodshot
  • Jaws
  • Clue
  • Schindler's List
  • Impractical Jokers: The Movie
  • Sonic the Hedgehog
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Space Jam
  • Zombieland: Double Tap
  • Close Encounters of the Third Kind
  • 1917

World map

Highly rated films PopCultureKid is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more