PopcornIdeology has logged 34 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Gerry

Gerry

2002
×
★★
Edit this entry  
09
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Read the review Edit this entry